V dnešní době bohužel není žádný problém dostat se do tíživé finanční situace. Podle posledních statistik stále více lidí dluží větší množství peněz a mají problém s jejich splácením. Výdaje na domácnost a aktivní životní styl jsou tak vysoké, že na splátku půjček prostě nezbude. Mnoho rodin se tak vystavuje nebezpečí, že jejich majetek zabaví exekutoři a jim nezbude zhola nic. Více než tři roky však mají lidé v extrémně špatné finanční situaci možnost vyhlásit takzvaný osobní bankrot. Ten je často jedinou možností, jak se dostat ze dna.
Lidé, kteří se odhodlají pro vyhlášení osobního bankrotu však u soudu často neuspějí. Důvodem může být například špatně vyplněný formulář. Soudy tak schválí pouze každý sedmý osobní bankrot. Oddlužení fyzické osoby v praxi znamená, že stát dlužníkovi promine až 70% z dlužné částky a stanoví mu povinnost splácet následujících pět let zbytek dluhu. Pokud jste se do podobné situace dostali i Vy a nevíte, jak z ní ven, nevěšte hlavu. I dluhy v podobě opravdu vysokých částek se dají vyřešit. Pokud si nejste jistí, jak vyhlásit osobní bankrot, veškeré informace najdete na internetu.
Na webu si můžete velmi lehce spočítat, teoretickou výši splátky, pokud sou insolvenční návrh schválí. Slouží k tomu jednoduchá kalkulačka. Celý proces osobního bankrotu by se dal shrnout do několika bodů. Dlužník či věřitel nejdříve podá insolvenční návrh, který je opatřen úředně ověřeným dopisem či uznaným elektronickým podpisem. K návrhu nezapomeňte přiložit přehled o příjmech a seznam dlužníkova majetku, seznam dlužníkových závazků (včetně uvedení věřitelů), seznam dlužníkových zaměstnanců, listiny dokládající úpadek či hrozící úpadek, souhlas věřitele, případný souhlas partnera a návrh na oddlužení. Při splnění všech podmínek by soud měl insolvenční návrh uznat.