Chcete-li zhodnotit své volné finanční prostředky. Máte možnost se toho chopit sami, vše si pečlivě nastudovat, projít si historické vývoje jednotlivých trhů, chování investorů, nejrůznější investiční strategie a především vzorce, díky nimž si vypočítáte například reálnou cenu akcie vzhledem k hodnotě podniku ku ceně akcie obchodované v aktuální chvíli na burze. Nebo svěříte investování do rukou odborníků, kteří se investování věnují profesionálně a veškeré jejich vzdělání je směřováno právě k zhodnocování vašich úspor.
V současné chvíli nejvýnosnější pojištěné termínované vklady dosahují zhodnocení 5 procent. Při částkách do 100 000 Kč a roční úložce 20 000 Kč je ještě předčí stavební spoření. Pokud však hodláte zhodnotit své finance vyšším úrokem a jste ochotni podstoupit riziko investování, máte příležitost investovat. Jelikož během investování vstupujete do prostoru volného trhu, který je dokonce po uplynutí určité doby osvobozen od daně z příjmu, cenu vámi zakoupených cenných papírů určuje aktuální vývoj trhu. Doporučuje se investovat pouze 10 procent vašich volných finančních prostředků. Ostatní si ponechat na spoření (vklady v bankách a kampeličkách jsou do určitého množství peněz ze zákona pojištěny) na budoucí výdaje.
Historicky nejrozšířenějšími cennými papíry jsou akci, dluhopisy a komodity. Samozřejmě se obchodování neomezuje pouze na tyto tři základní druhy investičních nástrojů, mezi další patří například investiční certifikáty. Ovšem i ty základní se dále dělí. Mezi velmi oblíbené patří například akcie s dividendou, kdy se vlastníkům akcií vyplácí část zisku společnosti formou dividendy. Držitel této akcie tak vydělává už během jejího držení a nikoli jen samotným prodejem této akcie. Současně máme také různé typy dluhopisů.
To a ještě více je součástí investičního poradenství. Vždy si ponechejte patřičný čas na rozmyšlenou. Pokud vám nabízí investici v řádu několika let, leckdy i desítek, jistě už v takovém případě několik dní, týdnů či dokonce měsíců nehraje přílišnou roli. Rozhodně si prostudujte každé malé písmenko smluv, které vám předkládá. A zejména se zeptejte na jeho odměnu, kterou za uzavřený obchod dostává. Je-li odměňován provizí od společností, s kterými smlouvy uzavíráte, buďte obezřetní. Dejte přednost těm investičním poradcům, kteří jsou placeni za odborné rady (podobně jako odměňujete jiné odborníky jako daňové poradce, právníky…) nebo dokonce určitým procentem z výsledného zisku investice. Buďte také obezřetní při placení vstupních či výstupních poplatků. Logické je platit jen za to, co vám ostatní pomohou vydělat, nikoli za to, že vám umožní vložit finance do něčeho, u čeho sami negarantují žádný výnos.