Pojištění

Příprava na důchod s penzijními fondy

V drtivé většině se setkáte s názorem, že se lidé penze ani nedožijí, a proto ji ani neřeší. Nezbývá než namítnout: A co když se té penze dožijete? Co budete dělat k udržení vašeho životního standardu? Samozřejmě v té době již na vás nezávisí chod či velká část výdělku celé rodiny. Děti se osamostatnili, možná jste se spokojili se skromnějším a na údržbu méně náročným bydlením. Tím pádem i náklady na vaši běžnou spotřebu poklesnou. Ovšem bude to stačit?

Pokud jste typ, který se již s vkladní knížkou narodil a spoření do prasátka byla součást vaší výchovy, jistě vám nedělá problémy ukládat si část příjmů stranou a sáhnete na ně skutečně pouze v nejnutnějších případech. Kdyby vás přece jen ruka svrběla a přemýšleli byste o luxusní dovolené či drahém automobilu, který by mohl vaše úspory zruinovat, jsou pro vás skvělou variantou odkládání peněz penzijní fondy. Do určité částky (záleží na aktuální legislativě) vám přispívá přímo stát a nad tuto částku opět do určitého limitu vám stát odpouští daň z příjmu, takže budete platit nižší daně.

ING penzijní fond

Je to jeden z penzijních fondů vybudovaných na pevných základech mezinárodní finanční skupiny. Možná tuto značku znáte v souvislosti s ING spořícím kontem. Od roku 2010 má ING penzijní fond stabilní výnos 2 procenta. Pobočky ING navíc naleznete v každém větším městě. Čas od času je totiž nutné vyřídit nějakou tu formalitu. U každého penzijního fondu lze navíc nastavovat výši příspěvku. Takže pokud byste například nezužitkovali slevu na dani z příjmu, můžete si příspěvek snížit. O adekvátní výši příspěvku se můžete poradit na pobočce.

Allianz penzijní fond

Allianz penzijní fond si drží od roku 2007 dlouhodobě nadprůměrné zhodnocení, které se pohybuje kolem 3 procent. Konkrétně za minulý rok to bylo 2,69 procenta. Velikou výhodou penzijních fondů je, že jejich legislativa neumožňuje skryté poplatky, které by nenápadně z vašich úspor ukrajovaly. Spořením v důchodovém fondu si přilepšíte k nízkému státnímu důchodu.